Wycieczka na Giewont

Wycieczka na Giewont

Giewont jest szczytem w Zachodnich Tatrach, znajdującym się na wysokości 1894 metrów. Masyw składa się z trzech części – Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu (1728 m) jak też Długiego Giewontu (1876 m), co daje razem rozciągłość 2,7 km. Pomiędzy nimi znajdują się przełęcze – Giewoncka Przełęcz między Wielkim oraz Małym Giewontem, Przełęcz Kondracka, do której schodzą południowe pochylenia Wielkiego Giewontu i Wielki Upłaz, w jaki wtapiają się południowe pochyłości Długiego Giewontu.

Dodatkowo pomiędzy Wielkim i Małym Giewontem możemy dostrzec kolejną – Szczerbę o wielkości 1823 m. Ilość przełęczy na Giewoncie wywołuje, iż jest to jeden z bardziej niebezpiecznych szczytów po polskiej stronie Tatr. Giewont umiejscowiony jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, między czterema kotlinami – Bystrej, Małej Łąki, Kondratową i Strążyską.

wycieczka w górach

Autor: nie
Źródło: pixabay.com

Dojście na szczyt możliwe jest od strony południowej, pochylenia północne są niedostępne. Ponad szczytem Giewontu góruje krzyż o wysokości piętnastu metrów.

Czy według Ciebie, prezentowany tekst zasłużył na Twoje zainteresowanie? Jeśli tak, to zobacz także inne praktyczne materiały (http://transcom-system.com.pl/pl/produkty/scianki-systemowe), które na pewno zaspokoją Twoją ciekawość.

Przy dobrej widoczności jest on widziany z najodleglejszych zaułków Zakopanego. To dar od mieszkańców Zakopanego ufundowany w 1900 rocznicę narodzin Chrystusa. Legenda o Śpiącym Rycerzu.

Nie wiesz, czy proponowany tekst jest tym, czego szukasz? Odpowiedź brzmi: tak – ponieważ te przydatne notatki (https://www.coraltravel.pl/wakacje/Grecja) posiadają użyteczne dane. Wejdź tu oraz sprawdź sam.

Poniektórzy nie mają wątpliwości, Giewont to nikt inny, jak Śpiący Rycerz, który czuwa nie tylko nad Zakopanem, ale również nad całą Polską i z pewnością obudzi się, jeżeli ta będzie w niebezpieczeństwie. Z Giewontu roztacza się prześliczny widok zarówno na Zakopane, jak też na tatrzańskie szczyty. O ile pogoda będzie nam sprzyjać z pewnością dostrzeżemy Babią Górę a także Gorce, zaś zerkając na południe także Czerwone Wierchy.

Należy pomnieć, że jeśli tylko aura się popsuje, a już na pewno,

góry zimą

Autor: nie
Źródło: pixabay.com

kiedy rozpocznie się burza, trzeba czym prędzej, aczkolwiek z zachowaniem wszelkiej ostrożności zejść z wierzchołka – niebezpieczeństwo uderzenia pioruna jest znaczne. Giewont jest bardzo niebezpieczną górą a większość tułaczów traktuję wycieczkę na niego jako spacerek.
Przed wybraniem się na Giewont koniecznie skontrolujmy warunki pogodowe – jeżeli zapowiada się na burzę, lepiej wybierzmy spacerek po Krupówkach. W czasie wchodzenia na szczyt powinniśmy zachować ostrożność – co roku dochodzi w tym miejscu do nieszczęść, z przyczyny niefrasobliwych podróżników, jacy spadają w urwiska. Mimo że wejście na wierzchołek w sezonie zimowym nie jest zakazane, to jednak się je odradza – decydują się na nie jedynie znakomicie przygotowani kondycyjnie i sprzętowo taternicy. Zanim wyjedziesz koniecznie sprawdź noclegi w Zakopanem (nasz propozycja: więcej wskazówek).

Comments are closed.