Dresscode – reguły odnoszące się do ubioru obowiązujące w miejscu pracy.

Dresscode – reguły odnoszące się do ubioru obowiązujące w miejscu pracy.

Strój posiada duże znaczenie, i to nie wyłącznie w życiu codziennym, ale również, a być może głównie w pracy. To w jaki sposób się prezentujemy to nasza wizytówka, przecież pierwsze wrażenie jest tylko jedno i wypada sprawić, by było ono jak najlepsze. Wielu z nas z pewnością słyszało o czymś takim jak dresscode, czyli regułach ubioru panujących w miejscu, w którym pracujemy.

W zależności od miejsca, zasady te się różnią, wiadomo, iż osoby, które pracują w banku, czy też firmie, nie będą mogły zakładać stroju roboczego, a raczej ubiorą się elegancki strój, dzięki któremu będą wyglądać profesjonalnie. Tego typu ubiór jest szalenie istotny i wymagany przez sporą ilość zatrudniających, co oczywiście, jest czasami męczące, kto bowiem pragnie zakładać kostium, kiedy gorąc leje się z nieba i jedyne o czym myślimy to szorty i t-shirt? Jednak nie ma to żadnego znaczenia, w pracy musimy prezentować się tak, jak wymaga nasz chlebodawca. Każdy musi zastosować się się do ogólnie przyjętych zasad w firmie, nie ma wyjątków. Co ciekawe, na zatrudnionych, którzy nie respektują zasad stroju, można nałożyć karę, więc korzystniej jednak posłuchać szefa.

kucharz przyrządzający potrawę w restauracji

Autor: Your Mildura
Źródło: http://www.flickr.com

Tego typu dresscode jest najbardziej rozpowszechniony w korporacjach, gdzie nadzwyczajnie dba się o to, by ich pracownicy przestrzegali zasad tyczących się określonego ubioru. Zatrudnieni zwykle zostają poinformowani o zasadach jeszcze przed rozpoczęciem pracy, co świadczy o tym, iż reguły te są niezwykle szanowane. Należy pamiętać, iż dresscode nie determinuje tylko typu ubioru, ale również jego barwę i nie jest to widzimiś szefa, tylko świadczy nie tylko o profesjonalizmie całej firmy, ale także, co ważne, jest wyrazem szacunku w stosunku do klienteli. Do najczęściej zabronionych rzeczy tyczących się ubioru należy zakaz odkrywania wybranych partii ciała, zakazuje się również zakładania jeansów czy klapków, wszystko to w trosce o dobre imię przedsiębiorstwa. W tym przypadku, często zdarza się, iż ubiór jest zakupiony przez pracodawcę, aby nie obciążać kieszeni pracowników.

W niektórych środowiskach, strój to nie tylko sprawa estetyki, ale bezpieczeństwa, bowiem niektóre profesje wymagają ubierania specjalnie specjalnego kostiumu, który pełni również funkcję ochronną. Do takich profesji zalicza się nie tylko te wykonywane w zakładach, ale również kucharze, który noszą, znany większości, kitel, który zdecydowanie mówi nam jaką profesję wykonują. Każdy przecież widząc kucharza odzianego w charakterystyczny ubiór, zaczyna go bardziej szanować i wierzy w jego talent. Z tego powodu też tak istotny jest taki ubiór – szukaj informacji na w miejscu pracy, bowiem od razu wpływa on na psychikę przyszłego klienta.

obsługa hotelowa

Autor: Porto Bay Hotels & Resorts
Źródło: http://www.flickr.com
Oferta firm, które sprzedają odzież dla kucharzy, jest naprawdę spora, więc każdy chlebodawca znajdzie coś stosownego dla swoich pracowników, co ciekawe, zapewne wielu z nas dostrzegło, że znani, światowi kucharze, noszą spersonalizowane kitle, co stanowi gwarancje ich umiejętności w dziedzinie gastronomii. Następną dziedziną, w której strój to także wizytówka całej firmy, jest branża hotelarska, dresscodu przestrzega się zazwyczaj w luksusowych hotelach, w których serwis jest na najwyższym poziomie, a zatrudnieni noszą przygotowane wyłącznie dla danego hotelu stroje, które zostają znakiem rozpoznawczym całego hotelu – sprawdzić to możemy wystukując w Internecie frazę odzież dla hoteli. Ukaże się nam szeroka gama charakterystycznych mundurków. Wiemy już, że odpowiedni ubiór w miejscu pracy, to nie tylko kwestia estetyki, ale także dbałość o klienta i nasze zdrowie.
Comments are closed.