Jak się przedstawiał rynek przesyłek kurierskich kilkanaście lat temu, jak to wygląda w chwili obecnej.

Jak się przedstawiał rynek przesyłek kurierskich kilkanaście lat temu, jak to wygląda w chwili obecnej.

Jeszcze całkiem niedawno nadanie paczki kojarzyło się każdemu z okienkiem pocztowym, do jakiego należało wystać sporo czasu w kolejce. Faktycznie przez długie lata mieszkańcy naszego kraju żadnych możliwości nie mieli, wszystko było uzależnione od widzimisię pocztowców.

Standard samych usług

kurier na rowerze

Źródło: pixabay.com

był bardzo kiepski, paczki i listy często ginęły albo przychodziły z dużym opóźnieniem. Przed kilkunastu laty na rynku pojawiły się pierwsze firmy kurierskie, które zaczęły przewozić paczki do odbiorców. Początkowo ich klientem był głównie biznes, który za szybkość i pewność dostarczenia chętnie dopłacał. Poczta specjalnie się tym nie przejmowała, bowiem procent takich przesyłek duży nie był i nie stanowiły one żadnego realnego zagrożenia. Wszystko się zmieniło w chwili, kiedy Polacy kupować zaczęli w serwisach aukcyjnych i internetowych sklepach. Nagle okazało się, że zapotrzebowanie na dostarczanie przesyłek rośnie w bardzo szybkim tempie, a w przedświątecznym okresie wręcz jest tragedia, i to właśnie elektroniczny handel stał się ogromną siłą napędzającą ten rynek.

przesyłki

Autor: Rob Lawton
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie firmy obsługujące krajowe i zagraniczne przesyłki zadomowiły się mocno na naszym rynku, odbierając sporą jego część niedawnemu monopoliście. Znacznie poprawił się standard usług, a równocześnie sporo zmniejszyły się ceny. Już aktualnie firma kurierska (jak Firma PATRON SERVICE) nie policzy sobie za krajową paczkę więcej niż kilkanaście złotych, a jeśli ktoś będzie prowadził sklep i podpisał umowę, to może liczyć na jeszcze mniejszą kwotę.

W praktyce ceny przesyłek kurierskich mają podobny poziom, co ceny na poczcie, a jednak nadal liczyć można na znacznie lepszy standard obsługi. Standardem jest, że wszystkie kurier przesyłki nadane w jednym dniu już da dobę są u odbiorcy, co więcej, będą dostarczone przez firmę kurierską wprost do miejsca, w którym właśnie się przebywa – zobacz więcej. Przy poczcie tak dobrze już nie będzie, bo najczęściej listonosz pozostawi jedynie awizo, a później trzeba będzie swoje wystać w kolejce. Z tego też powodu rynek usług kurierskich bez przerwy rośnie i nic nie wskazuje na to, aby się miał zatrzymać.
Comments are closed.