Otyłość chorobą dzisiejszych czasów – z jakiego powodu koniecznie należy obecnie walczyć z tym schorzeniem?

Otyłość chorobą dzisiejszych czasów – z jakiego powodu koniecznie należy obecnie walczyć z tym schorzeniem?

Otyłość oraz nadwaga to obecnie dość poważny problem, który dotyka najczęściej społeczeństw rozwiniętych. Niestety, nadmiar tkanki tłuszczowej jest źle odbierany nie tylko przez wzgląd na powszechny kult szczupłej oraz wysportowanej sylwetki. Z nadprogramowymi kilogramami idą w parze liczne schorzenia, jak cukrzyca, kłopoty ze stawami lub niebezpieczeństwo zawału serca.

moda

Autor: MKM
Przez wzgląd na to, walka z otyłością ma współcześnie duże znaczenie. Nie jest to jednak łatwa batalia i sporo osób ją przegrywa.
Otyłość pojmowana jest jako uzależnienie od jedzenia, które powinno się leczyć tak samo jak uzależnienie od hazardu czy alkoholu. Na świecie pracują specjalne ośrodki, które specjalizują się w prowadzeniu terapii, połączonych z aktywnością fizyczną oraz zdrową dietą. Schudnięcie nie jest jednakże proste, gdyż każdego dnia człowiek jest wystawiony na sporo pokus, na przykład w czasie zakupów w sklepie. Wszędobylskie przekąski zawierające zastraszające ilości cukru, spożywanie fast foodów czy omijanie posiłków na rzecz nocnego obżarstwa to tylko nieliczne powody otyłości. Nowoczesny tryb życia sprawia, że coraz więcej osób na Zachodzie jest zmuszonych podjąć walkę o swoje obciążenie do sztangi i pozbycie się dodatkowych kilogramów. Przykładem, który wskazuje na skalę problemu jest fakt, że sklepy wprowadzają do swojego asortymentu sklep xxl, jako że takie jest zapotrzebowanie grupy docelowej. Dzisiaj też popularne sieciówki mają w ofercie bardzo duże rozmiary.

kurtki

Autor: Will Fisher
Źródło: http://www.flickr.com
Istotnym problemem jest dodatkowo otyłość dzieci. Zdarza się, że rodzice przenoszą nieodpowiednie przyzwyczajenia żywieniowe na swoje pociechy. Sposób odżywiania w dzieciństwie może mieć duży wpływ na zdrowie dzieci oraz ich późniejsze nawyki. Przez wzgląd na to, współcześnie tak dużo mówi się o artykułach sprzedawanych w szkolnych sklepikach, obiadach przyrządzanych na stołówce oraz istotny nacisk kładzie się na edukację żywieniową dzieci, by te wiedziały jak dokonywać odpowiednich wyborów. Przekarmianie dzieci to duży błąd, zwłaszcza jeśli w codziennym menu królują produkty, które nie są zdrowe. Podsumowując – otyłość to plaga dwudziestego pierwszego wieku, która zatacza coraz szersze kręgi. Kliniczna otyłość jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia człowieka, toteż należy odwiedzić dietetyka.
Comments are closed.