Które urządzenia są wykorzystywane do mierzenia odczynu ph

Które urządzenia są wykorzystywane do mierzenia odczynu ph

Na lekcjach zdobywamy wiedzę o tym, co wpływa przykładowo na odczyn wody i jak owy odczyn da się zmienić. Zdarza się również, że otrzymujemy od nauczyciela papierek lakmusowy, który pozwala na określenie odczynu, w zależności od tego, na jaki kolor się zabarwi można powiedzieć, czy odczyn danej substancji, w tej sytuacji płynnej jest zasadowy, obojętny czy kwasowy.

laborant w laboratorium

Autor: Matteo Bagnoli
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak, jeśli chcielibyśmy dokładnie sprawdzić odczyn, to trzeba zaopatrzyć się w ph metr. Ludzie, którzy zajmują się sprawdzaniem odczynu, bo jest im to konieczne do rozpoczęcia różnego rodzaju prac mają ph metry, które są w stanie sprawdzić odczyn nawet w glebie. Dlatego jak prosto się – poznaj szczegóły – domyślić można kupić przeróżne ph metry, które będą w stanie ułatwić pracę związaną właśnie z sprawdzeniem odczynu danej substancji. Ceny ph metrów również są zróżnicowane, te bardzo proste możemy kupić faktycznie tanio, te lepsze zaczynają się w okolicy powyżej stu złotych, te najsolidniejsze to ceny wahające się (informacje) w granicy kilkuset złotych. Jednak, jak wiadomo, na dobrym sprzęcie nie powinno się oszczędzać.

Więcej:

Czujnik wysokości temperatury

W różnych sytuacjach, o których nie mamy pojęcia, wykorzystuje się czujnik temperatury. Wydaje nam się, że bez problemu wszystko właściwie funkcjonuje, bez jakiegokolwiek regulowania. Ale rzeczywistość prezentuje się tak, że gdyby nie przykładowo termopara, to niestety mogłoby dojść do różnego typu dziwnych sytuacji. Tymczasem dzięki czujnikowi jesteśmy w stanie nad wszystkim w odpowiednim momencie zapanować. Jest wiele urządzeń, w których wykorzystuje się właśnie termoelementy. Powinny być one jednak faktycznie odporne na wysokie temperatury, bo inaczej, gdy podniesie się temperatura mogą się topić, a wtedy nie mogłyby informować nas o wynikach pomiarów .

czujnik temperatury

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze, więc zastanowić się, w których sytuacjach powinniśmy wybrać czujniki temperatury z termoparą, by nie być potem zdziwionym, że przy pewnej temperaturze czujniki te nie będą podawać wyniki. Ale dokładność tego rodzaju czujników jest rzeczywiście dobra. Tak, więc nim wybierzemy czujnik temperatury trzeba zapoznać się z jego parametrami technicznymi i wiedzieć, do czego dokładnie będziemy używać danego czujnika, tj. do jakich substancji, w jakiej sytuacji. Wtedy będziemy mogli znaleźć właściwy produkt, dopasowany do naszych potrzeb.
Comments are closed.