O jakich rzeczach pamiętać podczas ogrzewania budynków przemysłowych? Co jest najważniejsze w tym temacie?

O jakich rzeczach pamiętać podczas ogrzewania budynków przemysłowych? Co jest najważniejsze w tym temacie?

Jak powinno się ocieplać budynki przemysłowe? W tej kwestii widoczne są dwa problemy, jakie nie są tak proste w rozwiązaniu. Pierwszy z nich odnosi się do ogrzewania średnich lub trochę większych miejsc, a konkretnie może zajmować to zbyt wiele czasu. Kolejny problem to kłopot w utrzymaniu jednej temperatury w takich miejscach. Rozwiązaniem na takie bolączki nie są na pewno standardowe grzejniki, ponieważ nie spełniają one własnej roli. O wiele lepszym pomysłem są tutaj nagrzewnice powietrza.

nagrzewnica przenośna

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
Standardowe grzałki z pewnością lepiej sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, jak mieszkania czy biura. Natomiast gdy chodzi o pomieszczenia średniej wielkości i większe, dajmy na to magazyny, to jednak kwestia już nie jest taka łatwa, gdyż grzejniki w tych miejscach nie dosyć, iż są średnio wydajne, to przy tym nieekonomiczne. Następny problem to dłuższy czas potrzebny, by uzyskać wymaganą temperaturę, a także, by ją utrzymać. Jak więc wspomnieliśmy we wstępie najwydajniejszym i najlepszym rozwiązaniem są bez wątpienia nagrzewnice powietrza (oto dlaczego).

Są w stanie szybko nagrzać powietrze, a to za pomocą wentylatora, który rozprowadza je po całym pomieszczeniu. Budowa tego sprzętu gwarantuje równomierne rozprowadzenie prądu rozgrzanego powietrza, a również zwrócenie go tam, gdzie faktycznie jest potrzebne. Nagrzewnice można kupić jako urządzenie mobilne, to znaczy przenośne, stacjonarne i wiszące. Powietrze ogrzewa się przez wodę, która bierze się z instalacji ogrzewania centralnego, może być też wspomagana przez olej opałowy lub gaz. Istnieją również nagrzewnice napędzane przez prąd elektryczny. Najistotniejszymi elementami urządzenia są nagrzewnica, wentylator oraz obudowa.

Zadaniem nagrzewnicy jest przekazywanie ciepła od panelu grzewczego do nagrzewanego powietrza. Wentylator odpowiada za rozprowadzenie powietrza po całym pomieszczeniu, natomiast obudowa pełni funkcje typowo ochronne. To, jak działa takie urządzenie tak naprawdę jest zależne od jej typu, dajmy na to w nagrzewnicach działających na wodę powietrze jest podgrzewane przy pomocy wymiennika zrobionego z aluminium, przez który płynie gorąca woda. Dobrze jest zapoznać się z tą technologią, chociażby po to by zdawać sobie sprawę z tego, jak wyglądają tu opcje wyboru.
Comments are closed.