Podstawowe informacje na temat Olszyna, jakiego rodzaju atrakcje można znaleźć w tym uroczym mieście.

Podstawowe informacje na temat Olszyna, jakiego rodzaju atrakcje można znaleźć w tym uroczym mieście.

Olszyn jest piękną stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, leży on w samym jego środku. Stanowi doskonałą bazę na wypady na Mazury i jednocześnie ważny komunikacyjny węzeł w regionie. Samo miasto liczy aktualnie niecałe dwieście tysięcy stałych mieszkańców i zajmuje powierzchnię niecałych dziewięćdziesięciu kilometrów. Pierwsze historyczne wzmianki o Olsztynie pojawiły się już w XIV wieku, a przez kolejne wieki działo się tak naprawdę sporo.

zamek w olsztynie

Autor: Kaja Kozłowska
Źródło: http://www.flickr.com

Wielokrotnie w efekcie wojen Olszyn był niszczony, lecz za każdym razem udało się go odbudowywać, po dziś dzień znajduje się w nim sporo pięknych zabytków, które sięgają swoją przeszłością dawnych lat. Aktualnie miasto to zaczęło stanowić sprawnie działający ośrodek naukowy i kulturalny w północno-wschodnim rejonie Polski. Działa w nim kilka szkół wyższych, które kształcą kilkadziesiąt tysięcy studentów, a także kilka badawczych instytutów. Oprócz tego w mieście działają liczne szkoły średnie, technika oraz licea, które dają młodym osobom naprawdę bardzo duże możliwości na odpowiednie przygotowanie się do startu w dorosłe życie.Ogromną atrakcją Olsztyna jest jego lokalizacja, a jest to jedno z najpiękniej leżących miast w Polsce. Olsztyn otoczony jest dużą ilością lasów i jezior, na samym jego obszarze tych jezior jest aż kilkanaście. Na jego obszarze wyznaczono dwa rezerwaty, a w okolicznych lasach można znaleźć wiele rowerowych i pieszych ścieżek.

ludzie w olsztynie

Autor: Jolanta Okuniewska
Źródło: http://www.flickr.com

Oprócz wspaniałych warunków do fizycznej aktywności miasto to ma całkiem sporo do zaoferowania osobom szukającym interesujących miejsc. Zabytki Olsztyna to w pierwszej kolejności Katedra, Zamek, Ratusz i Wysoka Brama. Niektóre z tych zabytków pamiętają początki miasta i przed minione wieki udało im się oprzeć wielu zawirowaniom. Bardzo interesującymi i polecanymi do zwiedzania miejscami są Obserwatorium i Planetarium. Prowadzone są w nich liczne pokazy, jest tam również galeria oraz biblioteka.

Czy musisz poznać rozpatrywany temat nieco głębiej? Zobacz zatem ten odsyłacz – więcej w witrynie. Te materiały też są przydatne.

Bardzo ciekawymi zabytkami są również tamtejsze kościoły, można pośród nich wymienić między innymi Bazylikę świętego Jakuba i Kościół NSJ.

Comments are closed.