Jak wybrać dobry obóz dla malucha?

Jak wybrać dobry obóz dla malucha?

Mały chłopiec, jaki panicznie się boi wody na żeglarskim obozie, siedmiolatek w szkole przetrwania. Rodziciele przesyłają swe pociechy na coraz to bardziej wymyślne kolonie. Jak wyselekcjonować te w największym stopniu odpowiednie dla mojego malucha?

butelka na ławce w mrocznej scenerii

Źródło: flickr.com
Rynkowa propozycja wyjazdów dziecięcych jest obezwładniająca. Im młodsze dziecko tym wybór wypoczynku winien być staranniejszy. Pierwsze kryterium do zrealizowania to skłonności malucha. Nie powinno się posyłać na obozy konne na mazurach dziecka, który stanowczo i długo protestuje jak też przeżywa niepokoje z nim powiązane. Niektóre maluchy nadają się na pierwszy obóz już w wieku sześciu lat, natomiast inne jako 10-latki. Zależy to od charakteru dziecka, osobowości, stopnia samodzielności oraz doświadczenia życiowego. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy zadać maluchowi pytanie „czy pragniesz jechać na kolonie?” dlatego że jeśli to jest pierwszy raz to najpewniej usłyszymy „nie!”. Powodem pierwszej negacji wcale nie musi być rzeczywista niechęć i infantylność dziecka, ale zwyczajny deficyt wiedzy na temat co się dzieje na takowym obozie.
narciarze

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com
Najpierw więc trzeba dziecko powoli oswajać z ideą samodzielnego wyjazdu, relacjonować na czym polega życie kolonisty, podkreślać pozytywne strony wyjazdu, mówić jak najsporzej konkretów na przykład rankiem najpierw będzie pobudka a także krótka gimnastyka, a potem pójdziecie na śniadanie, wychowawca będzie zawsze służył pomocą, nikt nie zmusza dzieci do jedzenia itp. Ważna sprawa to wybór tematu kolonii. Kolonie, które my rodzice pamiętamy z naszego dzieciństwa już dawno odeszły w niepamięć.

Dzisiaj każdy zorganizowany wyjazd dziecięcy posiada określony temat. Do doboru mamy obozy sportowe (zobacz koniecznie badania sportowe) takie jak obozy konne, obozy artystyczne (taniec, plastyka etc.), językowe, z fabułą itd..
Comments are closed.