Spływy pontonowe – relaks dla wszystkich|każdego

Spływy pontonowe – relaks dla wszystkich|każdego

Górskie spływy pontonowe nie bez powodu stają się coraz popularniejsze. Jest to wyśmienite połączenie sportu i rekreacji. Spływy pontonowe są obowiązkowym punktem na mapie turystów poszukujących wrażeń, z dala od cywilizacyjnego zgiełku. Rafting to rekreacja, która pod różnymi względami nie jest wymagająca. Skorzystać z niej może prawie każdy. Do jej zaaranżowania wystarczy górska rzeka oraz ponton. Początki raftingu warto rozpocząć od łatwiejszej trasy, z czasem jednak naturalne staje się korzystanie z nieco trudniejszych spływów – podczas, których ryzyko wywrócenia się jest bardzo wysokie.

Rafting

Autor: Ungry Young Man
Źródło: http://www.flickr.com
Rafting to sportowo-rekreacyjna odmiana flisu. Więcej tutaj . W dawnych czasach, przy mało rozwiniętej infrastrukturze dróg albo jej całkowitym braku – najdogodniejszą metodą transportowania towarów był transport drogą wodną. Dzisiaj pływa się dla przyjemności. Spływy pontonowe nie bez przyczyny stają się coraz bardziej znane. Aktywny wypoczynek wraz z odkrywaniem środowiska naturalnego od strony, której nie da się poznać idąc pieszo czy jadąc na rowerze. Ruch i świeże powietrze, świetnie zrobi osobom mającym siedzący tryb życia.

Wbrew pozorom oraz powszechnej opinii, spływy pontonowe, są zadedykowane właściwie dla każdego – nieistotny jest wiek,płeć czy poziom sprawności fizycznej – każdy może poczuć się całkiem bezpiecznie.

Zaintrygował Cię nasz artykuł? Jeśli tak, to czytaj także (https://dominikkania.pl/) o podobnej dziedzinie na kolejnej stronie – znajdziesz ją w linku poniżej.

W stabilnych i niewywrotnych pontonach prosto jest odpocząć, chłonąć widoki czy fotografować lokalną faunę i florę. Uczestnicy spływu powinni być na tyle sprawni, by wiosłować. Wygórowany wysiłek nie jest wymagany, chodzi jedynie o utrzymanie pontonu w nurcie. Niepełnoletni mogą płynąć pontonem pod nadzorem prawnych opiekunów.

Spływy pontonowe mają miejsce w czasie, gdy rzeka nie jest zamarznięta, mniej więcej od kwietnia do listopada. Ilość osób biorących udział w spływie to: minimum 2, max. 82. Przed spływem każdy uczestnik, ma zaakceptować regulamin i dopisać się na listę obecności. Na brzegu rzeki wydaje się kaski, kamizelki ratunkowe i pagaje do wiosłowania. Uczestnicy pomagają wyładować pontony i ustawiają je nad wodą. Przed startem przeprowadza się krótki instruktaż, podczas którego pokazuje się jak siedzieć w pontonie, wiosłować i zabezpieczyć się przed kontaktem z wodą. Omawiane jest także postępowanie w razie zawieszenia się pontonu na brzegu oraz wypadnięcia spływowicza za burtę. Po szkoleniu uczestnicy dzielą się na grupy, wodują pontony i rozpoczynają spływ.

Zajmujący materiał? Jeśli tak sądzisz, to kliknij ten link, wyczerpujący tekst (http://www.rehafit.org/nasz-zespol/fizjoterapeuci/), który tam miejscu się znajduje, także jest coś ciekawego!

Spływ może odbyć się pod okiem sternika. Możliwe jest także wypożyczenie pontonów oraz spływ samodzielny. Wszystko to tutaj kliknij tutaj.

Comments are closed.