Zaklasyfikować świat i każdego z nas? Ciężka kwestia, prawie niewykonalna, gdyż zawsze to będzie dla kogoś krzywdzące

Zaklasyfikować świat i każdego z nas? Ciężka kwestia, prawie niewykonalna, gdyż zawsze to będzie dla kogoś krzywdzące

Jak scharakteryzować świat, który nas otacza? Tak, to dość niełatwe wyzwanie, bo zbyt wiele w nim przeciwieństw, niejasności i różnić, żeby doszukać się sensu. Jednakowoż, ten chaos potrafią opisać dobrze tylko najlepsi pisarze. Nie da się tak łatwo tego zrobić, powiedzieć, że świat prezentuje się tak i tak, gdyż to wszystko będzie upraszczać rzeczywistości. Często tak się dzieje, ludzie tak istotnie innych opisują – inne narody, przypisują do nich stereotypy. Chociaż jest to uzasadnione, bo upraszcza życie, z drugiej zaś prowadzi do podziałów.

buty damskie

Autor: HEPPIN.COM
Źródło: HEPPIN.COM

Nie powinniśmy przecież klasyfikować ludzi po tym, jak mówią o innych, gdyż to także daje to świadectwo o nas samych. Skoro wykazujemy zrozumienie złożoności świata, tak powinniśmy rozumieć właśnie, że są otwarci mniej i bardziej na świat, a przez to nie zawsze chcą zastanawiać się na złożonością i skomplikowaniem świata.

Dla nich pewne jest, że jak kobieta to strój typowo dla kobiety, buty damskie baleriny (zobacz), ogólnie obuwie damskie (dowiedz się więcej) , jak mężczyzna, to przecież garnitur i krawat. To przykładowy model, z którym spotykamy się rzadziej, niż częściej, lecz przecież każdy decyduje o własnym wyglądzie i swoim ubraniu. A takie osoby są inaczej już odbierane przez ludzi, którzy korzystają tego, co głoszą stereotypy. Musimy pamiętać jednak, że nie warto licytować się w takich kwestiach, jak tolerancja czy akceptacja, bo czasami przybiera to rozmiary wręcz karykaturalne. Zamiast tego, powinniśmy po prostu postępować wedle swojego uznania, wedle swoich przekonań, a jednocześnie nie mówić o tym głośno, by nikogo nie urazić. Zamiast głośno krzyczeć lepiej wykazać się w konkretnym czynie, czyli wtedy, kiedy przyjdzie na to odpowiednia pora.

Deklaracje czasami nic nie przynoszą, nie zapewniają naszego lepszego, ale też gorszego postępowania. To tak – oferta – nie działa, czasem to, co mówimy nijak się ma do rzeczywistości. Tylko działanie, czyny wprowadzone do życia, do konkretnych sytuacji stają się prawdziwie realne i wywierają wpływy na nasze życie, tak samo, jak na życie innych osób. Powinniśmy pamiętać o tym, będziemy lepiej oceniać zarówno siebie, jak i innych.

Comments are closed.