Jak to wspaniale, kiedy można niekiedy gdzieś pojechać, przykładowo, do uroczego uzdrowiska

Jak to wspaniale, kiedy można niekiedy gdzieś pojechać, przykładowo, do uroczego uzdrowiska

Żeby cieszyć się życiem, nie narzekać za bardzo na kondycję fizyczną, warto co jakiś czas uciec od codziennych obowiązków. Prawdą jest, iż większość z nas wakacje ma raz w roku, mimo to są przecież również weekendy, więc wtedy jesteśmy w stanie gdzieś uciec i odpocząć, napełnić się najwspanialszym uczuciem czasu wolnego.

zobacz to

Autor: Unique Hotels
Źródło: http://www.flickr.com

Taki wyjazd jednak nie może być nieprzemyślany i bez sensu, korzystnie więc zaplanować go z wyprzedzeniem, a jednocześnie wybrać się do naprawdę wspaniałego miejsca, jak na przykład Polanica Zdrój. Polanica ma bogatą historię. Pierwsze wzmianki widniają już w księgach sądowych miasta Kłodzka, zaś już w szesnastym wieku sławne stały się także źródła wód mineralnych. Jesteśmy w stanie znaleźć wypowiedź kłodzkiego kronikarza – Aeluriusa, który podkreśla zalety zdrowotne i smakowe polanickich źródeł. Sława była tak znaczna, że wody te wożono do odległych miejsc, czy to na biesiady, wesela czy pozostałe uroczystości. Rok przełomowy, jaki miał wpływ na dzieje Polanicy przypada na 1828. W tym czasie właścicielem miasta zostaje Józef Gromis. To on rozpoczął

Łóżko hotelowe

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com

zagospodarowanie źródeł.

W tym czasie postawił małą pijalnię oraz drewniane łazienki. Od tego okresu rozpoczyna się pełna sukcesów historia Polanicy jako znanego uzdrowiska. Już wtedy istniało 5 źródeł wód mineralnych, najbardziej jednocześnie były eksploatowane dwa z nich, gdyż były najbardziej wydajne – „Źródło Józefa” i „Źródło Jerzego”. Później było jeszcze lepiej, ponieważ w roku 1873 łazienki zakupił Hoffman – wrocławski przemysłowiec.

Jeżeli podoba Ci się omawiany tekst, kliknij ten odnośnik – bez dwóch zdań również warto zobaczyć tam jeszcze jeden ciekawy post.

Zlecił przeprowadzenie analiz, które ujawniły, że źródła polanickie dorównują, a czasem i przewyższają wody dusznickie. Nie pozostało to bez odzewu, bo już od 1875 roku wzrasta liczba kuracjuszy.

Wtedy kuracja trwała 4-6 tygodni. W czasie jej trwania zalecane były kąpiele mineralne, stosowano też kurację pitną. Obecnie Polanica Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa, w której na stałe żyje siedem i pół tysiąca osób. Położona jest na wysokości 380-410 m n.p.m. Otoczona jest przez Sudety, wzniesienia niezbyt wysokie, ale piękne, tajemnicze i niekomercyjne. Uzdrowisko leży w pięknej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Te położenie powoduje, iż zimy są tu delikatne, a lata z dużą ilością słońca. Polanica czeka na Ciebie przez cały rok. Wyszukaj w wyszukiwarce Hotel Polanica Zdrój (Villa Alina Medical & Spa – hotel w Polanicy Zdrój) i zarezerwuj miejscówkę. Szczególnie miej to na uwadze w sezonie letnim, gdy ruch turystyczny jest największy.
Comments are closed.