W jaki sposób otrzymać zadośćuczynienie za odwołany lot?

W jaki sposób otrzymać zadośćuczynienie za odwołany lot?

Z uwagi na komfort oraz szybkość przeloty samolotem stają się coraz bardziej przystępne. Chociaż, jak to we wszystkich rodzajach transportu zdarza się, przelot może zostać odwołany. Na szczęście w takiej sytuacji podróżującemu przysługują szczególne uprawnienia.

problemy techniczne

Autor: Anton Strogonoff
Źródło: http://www.flickr.com
Odwołanie lotu może zrodzić niekomfortową, nerwową atmosferę, zwłaszcza kiedy wybieramy się w istotną podróż firmową lub na wytęsknione wakacje. Boimy się nie tylko o stracony czas, ale szczególnie o pieniądze. Dobrze wiedzieć, że za odwołany lot odszkodowanie należy się, aczkolwiek trzeba się o nie upomnieć (zadośćuczynienie przewoźnika dzięki Rozporządzenie Unii Europejskiej nr 261/2004/WE z dnia 11 lutego 2004 r. zawiera prawa pasażera, dzięki którym wyegzekwujemy nie tylko zwrot gotówki za bilet, ale także rekompensatę. Zgodnie z powyższym dokumentem w przypadku anulowania lotu przewoźnik powinien zapewnić podróżnemu alternatywny sposób transportu oraz zwrócić koszty biletu. Zażalenie trzeba przesłać prosto do przewoźnika, korzystając z istniejącego unijnego formularza skargi. Zachowajmy jego kopię, żeby w sytuacji niewystarczającej odpowiedzi szukać pomocy u Komisji Ochrony Praw Pasażerów Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

lotnisko

Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto podróżnemu należy się rekompensata w wysokości 250-600 euro.

Zainteresował Cię ten wpis? Zajrzyj zatem do kolejnego artykułu i czytaj (http://www.transcom-system.com.pl/pl/produkty/doposazenie-bramek) dużo o ciekawiących Cię sprawach.

przypadające za odwołany lot odszkodowanie naliczone jest w zależności od długości lotu. Jeśli podróż miała odbyć się w obrębie Unii Europejskiej, a dystans pomiędzy punktami wynosi do 1500 km pasażerowi należy się 250 euro. Jeśli dystans przewyższa 1500 km rekompensata wynosi 400 euro. W przypadku podróży między punktami w Unii Europejskiej a tymi usytuowanymi poza nią, a ponadto w przypadku przelotu więcej niż 3500 km pasażer powinien dostać 600 euro odszkodowania. Warto wiedzieć, że kwota odszkodowania może zostać zredukowana o 50%, w przypadku, gdy przewoźnik (Przewozy do Niemiec ze Świdnicy – edenbus.com.pl) zaoferuje nam alternatywny lot w podobnym terminie. Prawa pasażera (zobacz szczegóły) znajdujące się w Rozporządzeniu nie dotyczą jednak okoliczności, gdy przelot został odwołany z powodu wyjątkowych okoliczności albo informację o modyfikacjach otrzymamy 2 tygodnie przed planowaną podróżą.

Comments are closed.