Co warto zobaczyć w Polsce

Co warto zobaczyć w Polsce

Wakacje muszą być czasem atrakcji albo odpoczynku, w praktyce jednak bywa z tym różnorako. Urlop, bez względu na miejsce do jakiego dana osoba pragnie się udać, potrzeba planować z określonym wyprzedzeniem, aby unikać potem trudności z odnalezieniem świetnych ofert. Takie pozyskane doświadczenie może być silnie pomocne w podjęciu najrozsądniejszych postanowień co do ofert wakacyjnych. Jednak przede wszystkim warto się zastanowić, co najlepiej zwiedzać w Polsce.

dworzec

Autor: Pau
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim zależy to od prywatnych zainteresowań i celów podróży. Osoba szczególnie zainteresowana sportem zdecydowanie powinna wybrać się do Zakopanego, który oferuje mnóstwo możliwości pod względem narciarstwa i innych sportów zimowych. Tam wyciągi i stoki narciarskie są zrobione na znakomitym poziomie i są wyśmienite zarówno dla początkujących, jak i ludzi już od lat jeżdżących na nartach. Poza ogromnymi stokami narciarskimi można tam podziwiać niezapomniane widoki, które na niezwykle długo zapadną każdemu turyście w pamięć. Zakopane to jednak nie tylko narty – pod względem kulturalnym także stanowi ciekawe miejsce chociażby ze względu na silne wpływy twórców modernistycznych. Zakopanem fascynował się między innymi Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Ignacy Witkiewicz – do dziś istnieje tam Teatr im. S. Witkiewicza. Poza tym Zakopane posiada Muzeum Tatrzańskie, niesamowitą unikalną architekturę, oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Miłośnikom muzyki romantycznej zdecydowanie się także spodoba obfite w eksponaty Muzeum Karola Szymanowskiego.

Wielbiciele letniej opalenizny i morskiego piasku również mają w czym wybierać – przeważnie wybierane miejscowości wypoczynkowe to Kołobrzeg i Trójmiasto. Przede wszystkim Gdańsk ma niezwykle wiele atrakcji turystycznych oraz doskonały mikroklimat.

Jeżeli masz ochotę uzyskać uzupełniające dane na ten temat, odkryj ponadto pozostałe nasze witryny na zbliżony temat – one również są ciekawe.

Z atrakcji kulturalnych i zabytków zdecydowanie godne uwagi i polecenia jest Pałac Opatów – aktualnie Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Można tam zobaczyć dzieła Matejki i Jacka Malczewskiego, a także Stanisława Wyspiańskiego. Fascynująca jest także Izba Mikołaja Kopernika – można tam zobaczyć unikalną wersję kopii „O obrotach sfer niebieskich”, fragmenty listów, autoportret sławnego uczonego i inne jedyne w swoim rodzaju pamiątki.

Pod względem kulturalnym także Kraków ma niesłychanie sporo atrakcji. Można tam nie tylko stanąć oko w oko ze Smokiem Wawelskim (a przynajmniej jego repliką), ale też obejrzeć Wawel, słynny Kościół Mariacki z znakomicie zachowanym Ołtarzem Wita Stwosza, a dodatkowo Kazimierz – starą dzielnicę żydowską z zabytkowym cmentarzem i synagogami. W Krakowie można odnaleźć wiele śladów historycznych – niezastąpionym punktem jest Collegium Maius o fantastycznym dziedzińcu i prześlicznych krużgankach. W Krakowie można także zobaczyć jedyne osiągalne w kraju dzieło sztuki Leonarda da Vinci – „Damę z gronostajem” można oglądać w Muzeum Czartoryskich, razem z obrazami Rembrandta i Petera Breughla Młodszego. Te wszystkie zabytki, skwery pełne platanów oraz widok zaczarowanych dorożek niewątpliwie nie rozczaruje żadnego turysty.

Comments are closed.