Zabytki na terenie Polski

Zabytki na terenie Polski

Polska jest znana na arenie międzynarodowej z przepięknej, bogatej w zabytki architektury. Zachodni turyści z chęcią oglądają miasta niezwykłe pod względem architektonicznym, do takich miejsc można zaliczyć między innymi Kraków ze znanym na całym świecie zamkiem na Wawelu, Wrocław z jego pięknymi kościołami i wspaniałym rynkiem czy Toruń, gdzie można obejrzeć cenione na całym świecie stare miasto. Wszystkie te miasta, są jednak jednymi z najbardziej rozległych na terenie kraju. Wiele pięknych zabytków architektonicznych jest w małych miejscowościach, znajdujących się gdzieś w zakątkach Polski.

Wschodnia Polska jest najbardziej urokliwa

ratusz

Autor: lumiere

Najwięcej takich miejscowości znajduje się na wschodzie kraju, dokąd dochodziły do głosu wpływy wywodzące się z rozmaitych kultur. Warte wymienienia są chociaż trzy: Kazimierz Dolny, Sandomierz i Bukowina Tatrzańska. Sandomierz jest od pewnego czasu znany widzom serialu „Ojciec Mateusz”, w którym to Telewizja Polska przyczynia się do promowania piękna tego miasta. O Kazimierzu śpiewał również Marek Grechuta w piosence „Jak perła między wzgórzami”, Grechuta śpiewa tam o wizycie na kazimierskim starym mieście, gdzie znajdują się piękne kamienice. Ich specyficzne piękno wynika z budulca, z jakiego są skonstruowane. Miękki, łatwy w kształtowaniu wapień był przyczyną, dla której dawni budowniczowie z Kazimierza prześcigali się w dekorowaniu kamienic. W wielu z tego rodzaju kamienic oferowane są noclegi. Kazimierz jest znany też ze spichlerzy, które są równie bogato zdobione.

Architektura w górach
Górskie drewniane chaty ze spadzistymi dachami to typowa polska – www.eccoholiday.com/dojazd-wlasny/polska/ – architektura w górskich okolicach. Komu jednak przejadło się zatłoczone Zakopane, wypełnione tandetnymi stoiskami z pamiątkami, powinien obowiązkowo zwiedzić Bukowinę Tatrzańską. To bardzo mała wieś na Podhalu, znajdująca się w pobliżu masywu Tatr. To zarazem miejscowość, w której jest najwięcej drewnianych budowli. Wiele z nich to ośrodki wczasowe, oferujące przyjezdnym noclegi.

W tym miejscu znajdziesz ciekawe informacje na omawiany wątek, zatem jeśli to zagadnienie jest dla Ciebie fascynujące, to wejdź na odsyłacz do witryny.

Bukowina Tatrzańska to z pewnością jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na terenie kraju, skąd Tatry prezentują się jeszcze bardziej okazale.

Comments are closed.