Transport w Europie i na Świecie

Transport w Europie i na Świecie

Położenie Polski w samym środku Starego Kontynentu często prowokowało nieprzyjazne nam wojska, żeby najechać nasze ziemie. Niestety, czas przeszły obfituje w tego typu dramatyczne dla nas wydarzenia, najeżdżano nas ze Wschodu i Zachodu, z Południa i z Północy… Na całe szczęście aktualnie żyjemy w spokojnych czasach. Prawdą jest, na Zachodzie bez zmian, lecz na Wschodzie gorąco, ale mamy przekonanie, że jesteśmy bezpieczniejsi niż dawniej. Co więcej, Polska jako członek wielu organizacji zyskuje coraz większy autorytet w Europie. Aktualnie, nasze położenie to zaleta, gdyż jesteśmy jakby węzłem komunikacyjnym ,który łączy różnorodne obszary Europy.

transport morski

Autor: Rennett Stowe
Źródło: http://www.flickr.com
Transport pozwala na kooperację produkcji materialnej. Jest niezwykle ważną pomocą w każdego rodzaju produkcji na skalą masową. Transport wodny, identycznie jak i lądowy, wykazuje w ostatnim czasie duży wzrost. Jeśli weźmiemy pod uwagę cechy charakterystyczne transportu (koszty i czas przewozu, podatność transportowa lub średnia odległość przewozu), to musimy przyznać, że transport morski odznacza się jedną z najbardziej korzystnych alternatyw w zakresie przewozu ładunków i pasażerów. Jednakowoż dość korzystne cenowo, w porównaniu do innych rodzajów transportu, jest urządzenie dróg wodnych.

ciężarówka w trasie

Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com

Transport morski w Polsce od dawien dawna był naszym oknem na świat. Już właściwie od XVI wieku port w Gdańsku to miejsce, skąd wywożono polskie surowce do Europy Zachodniej. Po 1918 do Gdańska przyłączyła się Gdynia rozwijając się błyskawicznie. Po II wojnie światowej pozostałe polskie porty również skorzystały z rozwoju. Aktualnie, transport morski jest bardzo ważny, ma wielkie znaczenie w obsłudze polskiego handlu zagranicznego z państwami z pozostałych zakątków świata. Różne rodzaje statków natomiast pozwalają transportować różne towary: ciekłe i gazowe, masowe i stałe.

Transport morski odgrywa prawie tak pokaźną rolę przewozach towarów, jak transport lotniczy w międzynarodowych przewozach. To podstawowa gałąź transportu, która obsługuje globalną wymianę handlową. Dodatkowo, dla państw wyspiarskich (Japonia, Wielka Brytania lub Australia), tego typu transport to 100% generalnej wymiany handlowej. W tych państwach transport morski to coś więcej niż tylko podstawowy transportery rolkowe (tu dowiesz się więcej: transport oraz spedycja morska w Polsce). Można przyznać, iż takie kraje są zależne od tego typu wymiany handlowej.

Czy interesuje Cię ta problematyka? Jeżeli tak to, przejrzyj serwis, a odnajdziesz tam wiele nadzwyczajnych danych, które pochłoną Cię bez reszty.

Gdyby bowiem coś się wydarzyło na morskich szlakach komunikacyjnych, to wyspiarskie państwa poczułyby to najbardziej dotkliwie. Oczywiście, czym bardziej znaczny i zamożny kraj, tym mniejsze zagrożenie jakimś zakłóceniem wymiany handlowej.

Comments are closed.