I Komunia Święta – giełda prezentów czy przeżycie duchowe?

I Komunia Święta – giełda prezentów czy przeżycie duchowe?

Uroczystość I Komunii Świętej coraz bliżej i zaczynamy popadać w nerwowość. Jak sprawić, żeby godnie przeżyć to święto, sprawić, by stało się ważnym wydarzeniem rodzinnym, a jednocześnie nie dać się skusić zewnętrznemu blichtrowi tego święta i obłędowi prezentów, który sprawi, że zmarnujemy to, co najcenniejsze – przeżycie duchowe całej rodziny.

Ubrania na pierwszą komunię

Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Warto mieć świadomość, że to to od nas zależy, jak zostanie zapamiętana Komunia Święta przez nasze dziecko. Dyskutujmy z nim na ten temat i wytłumaczmy mu znaczenie tego wydarzenia, jego charakter duchowy. Opracujmy listę niezbędnych i istotnych dla nas gości – przyjęcie pierwszokomunijne to nie wesele, zaprośmy więc na nie tylko najbliższą rodzinę i przyjaciół, którzy odegrali ważną rolę w życiu naszego dziecka. Zaproszenia możemy opracować sami w programie graficznym lub korzystając z pomocy zaprzyjaźnionego grafika.https://butymarkowe.pl/converse.html converse damskieAby było niepowtarzalne, wykorzystajmy fotografię naszego dziecka i razem z naszą pociechą opracujmy własny, pozbawiony schematyczności tekst.

Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy prezenty są najistotniejsze w tym święcie? Czy komputer, ipod, quad lub play stadion sprawi, że przeżyjemy je lepiej? Podyskutujmy o tym z naszym dzieckiem, wytłumaczmy mu, że pierwsza komunia to wydarzenie przede wszystkim duchowe, a nie materialne. Przekonajmy rodzinę, by ograniczyła się do skromnych, ale osobistych prezentów, które będą ważną pamiątką na wiele lat. Złoty łańcuszek lub medalik, piękny album, aparat fotograficzny, zegarek – to pamiątki na całe życie, które swoją emocjonalną stroną odpowiadają powadze tego święta. Jeśli rodzina da dziecku prezenty w postaci jakieś sumy pieniędzy, przeznaczmy fundusze na naukę naszego dziecka, np. kurs angielskiego. Musimy jednak szczerze porozmawiać o tym z dzieckiem, by nie było smutne na giełdzie prezentów, jaka po pierwszej komunii jest zwykle panuje w szkole. Nasze dziecko wbrew pozorom jest już dostatecznie dojrzałe, by pojąć nasze intencje, a wspólnie podjęta decyzja na pewno ukształtuje jego charakter.

Ubiory komunijne

Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Kolejny niebezpieczny temat to moda pierwszokomunijna, szczególnie sukienki do pierwszej komunii Jeśli w naszym kościele dzieci nie zakładają alby, znajdźmy w Internecie firmę, która szyje stroje komunijne, lecz wybierzmy prostą i skromną sukienkę. Nie ma nic smutniejszego niż dziewczynki-bezy, będące karykaturalna kopią panien młodych.

I wreszcie przyjęcie. Unikajmy restauracji, w których znajdziemy się na jednej sali z pięciorgiem innych rodzin, które zakłócą nam intymne spotkanie w gronie rodziny. Jeśli mamy dom, zdecydujmy się na wynajęcie firmy cateringowej i zróbmy przyjęcie w salonie, a najlepiej – przy ładnej pogodzie – w ogrodzie. Fotografowanie i kamerowanie zlećmy sąsiadowi, a sami poświęćmy czas rodzinie – mamy tak mało okazji, by spotkać się z naszymi krewnymi – nie zmarnujmy tego!

Comments are closed.