Z jakiego powodu obsługa klientów jest taka istotna.

Z jakiego powodu obsługa klientów jest taka istotna.

Jeszcze 25 lat wstecz, w okresie socjalizmu, w Polsce, pojęcie rzetelnej obsługi klienta było dla większości z nas niezwykle obce. Ludzie kupowali towary w miejscach, gdzie można było je dostać, a sprzedający był swoistym panem na włościach. Brak konkurencji że strony innych sklepów, przysłowiowo rozpuścił sprzedających i właścicieli sklepów, którzy swoich klientów traktowali z góry, a nieszczęsny kupujący nie był w stanie zrobić nic, bo przecież chciał dostać towar.

Po przemianie ustrojowej i udostępnieniem rodzimego rynku zbytu dla europejskich firm, w Polsce rozpoczęto starania o wyższe standardy obsługi klienta. Zachłyśnięci brakiem ograniczeń i przedefiniowanym systemem wartości obywatele Polski zaczęli w końcu wymagać od handlowców odpowiedniego poziomu kultury i obsługi.

Dzisiaj już niewielu z nas pamięta te czasy, a jeszcze mniej z nas wspomina je z utęsknieniem. Cały świat ruszył już do przodu, standardy obsługi klienta również. Wolność wyboru i postęp technologiczny (przykładowo: internetu) pozwoliły na nieskrepowana możliwość poruszania się między sklepami, i w świecie realnym, a także w sieci. Wyjazdu do sklepu nie musimy już dzisiaj planować, a jeżeli nie mamy ochoty ruszać się z domu, wystarczy, że wprowadzimy w dowolnej wyszukiwarce interesującą nas frazę związaną z danym produktem, np. „Czółenka Deichmann” i otrzymamy kompletny asortyment wybranego sklepu.

Podobnie sytuacja ma się podczas zakupów w rzeczywistym świecie. Bo jeżeli obsługa nie będzie zadowalająca, lub asortyment będzie zbyt ubogi, po prostu zmienimy sklep Deichmann, wymieniony już wcześniej, od zawsze wiódł prym w jakości obsługi klienta. Wysokie zachodnie standardy bardzo szybko przyjęły się w Polsce. Chciałbym w tym miejscu opisać niedawną historię.

Niedawno poszedłem do pasażu handlowego, z zamiarem zakupienia odpowiedniego sprzętu wędkarskiego. Moja żona przekonała mnie do wstąpienia „przy okazji” do sklepu z butami, żeby tylko „rzucić okiem” na najnowsze buty męskie Deichmann był akurat najbliżej, wiec wstąpiliśmy tam, mogło by się wydawać, na chwile. Od początku przywitały nas uśmiechnięte panie, jakie przez cała nasza wizytę służyły mi radą, także pod kątem wyglądu butów i sposobu mojego ubierania się. Niezwykle szybko dobrały mi pasujące buty, jakie oczywiście nabyłem i wyszedłem zadowolony ze sklepu.

Comments are closed.