Jak ważne jest oświetlenie składnic

Jak ważne jest oświetlenie składnic

Podług badań w 39 % wypadków oświetlenie stanowi najogromniejszy wydatek w stałych kosztach utrzymania magazynów w przedsiębiorstwie. W ciągu ostatnich pięciu lat koszt energii zwiększył się o ponad 40 procent i dalej będzie wzrastał. Przymus pozyskania stosownego poziomu oświetlenia oraz szereg przepisów powiązanych z warunkami dla miejsc pracy jak też opraw oświetleniowych, wywołują, że oświetlenie dla hal magazynowych w żadnym razie nie może być przypadkowe.

magzyn sklepu

Autor: Nicholas Eckhart
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie problem wyboru oświetlenia to nie tylko dostosowanie natężenia światła, ale uzyskanie odpowiedniej jakości światła przy użyciu rozwiązań energooszczędnych. Odpowiednie oświetlenie dla hal magazynowych jest nie tylko warunkiem wydajności pracy i bezpieczeństwa(zobacz instalacja sug) pracy, ale wpływa również na samopoczucie pracobiorców.

W halach magazynowych przeważają świetlówki liniowe oraz lampy w rodzaju highbay – w ofercie marki Trilux. Te pierwsze wykorzystują znaną od wielu lat technologię fluorescencyjną, przestarzałą, nierozwijaną jak też – z przyczyn zawartości rtęci – szkodzącą środowisku . Atutem jest jej powszechna przystępność jak też nieduża cena. Highbay zaś, są to wysoko wieszane lampy z wydajnym, metalohalogenowym względnie sodowym źródłem światła.

Wysokowydajne – nie znaczy bez minusów. Lampy wyładowcze grzeją się dość silnie, zawierają rtęć. Nie można ich częstokroć załączać i wyłączać (poniektóre modele posiadają specjalny halogen dogrzewający). Przy ich zastosowaniu regulacja oświetlenia w obszarach produkcyjnych nie jest realna. Mało tego wymiana źródła światła może być droga, ponieważ do ceny samej żarówki doliczyć trzeba koszt użycia podnośnika oraz konserwacji samej lampy. Na ten czas stanowiska pracy będą sparaliżowane.

Jeżeli w miejsce metalohalogenowych lamp powiesić lampy ledowe, o wymianie można zapomnieć, gdyż producenci gwarantują świecenie wręcz do 70 000 godzin. Strumień blasku zdołamy regulować, dopasowując je do poszczególnych rejonów ręcznie czy też zupełnie automatycznie. Oszczędności zasilania – nawet bez zautomatyzowania – dosięgają 70 procent. Lampy te bardzo dobrze odwzorowują barwy a także dostępne są w rozlicznych barwach, zacząwszy od ciepłej, przez normalną aż po zimną.

Czy z przeczytanego tego artykułu udało Ci się wywnioskować coś ciekawego? Jeżeli tak, to przejrzyj pozostałe informacje tu (https://www.metfix.com.pl/oferta/elementy-zlaczne/kolki-sworznie-wpusty-wkrety-dociskowe/) – z pewnością pochłoną Cię kompletnie.

Operator wózka także musi mieć dobrą widoczność, w przeciwnym wypadku transport może sfinalizować się upadkiem artykułów oraz ich zniszczeniem.

Comments are closed.