Odlewnictwo metodą wyrobu asortymentu metalowego

Odlewnictwo metodą wyrobu asortymentu metalowego

Odlewnictwo jest sposobem na robienie produktów metalowych, jakie można w dalszej kolejności poddać obróbce. Co trzeba wiedzieć na wskazane zagadnienie, jeśli interesujemy się tą sprawą? Przede wszystkim odlewy można wytwarzać z różnego rodzaju metali, w tym z miedzi, żeliwa lub ze stopów aluminium. W jaki sposób zapewniamy im odpowiedni kształt?

Odlewnictwo

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com
Kluczowa jest tutaj forma, której nadajemy właściwe rozmiary, zarysy i strukturę. Dzięki należytemu zaprojektowaniu formy odlewniczej uzyskamy wymagane elementy, także bardziej skomplikowane, np. silniki oraz tłoki.

Przyda Ci się kompleksowe opracowanie (http://alglas.pl/) tego tematu? Zatem nie zwlekaj i przejdź do nowej strony. Tam czekają na Ciebie bardzo szczegółowe wpisy.

Nowoczesna technologia odlewania umożliwia wytwarzanie wyrobów ze szczególną precyzją.

W jaki sposób odbywa się cały proces odlewnictwa metali? Na początku należy sporządzić model przedmiotu i wspomnianą wyżej formę odlewniczą. Powinniśmy przy tym pamiętać, iż wzorce oraz forma muszą być odrobinę większe od oryginalnego obiektu, ponieważ gorący metal powiększa swoją objętość. Dopiero razem ze stygnięciem jego rozmiary zaczynają się kurczyć. Potem robi się rdzenie, odzwierciedlające wewnętrzną budowę konkretnego przedmiotu oraz montuje się całość w formie odlewniczej – alwro.com.pl.

Przedostatnim etapem jest zalanie jej ciekłym metalem, ostatnim natomiast wyciągnięcie odlewu, oczyszczanie go oraz poddanie obróbce wykańczającej, aby zapewnić ostateczne kształty. Należy także wspomnieć o metodach odlewania. Pierwszą z nich, a równocześnie nad wyraz powszechną, jest odlewanie w formach piaskowych, jednak nie jest to dość dokładny sposób. Jest również wolny oraz za mało wydajny, aby stosować go do seryjnej produkcji.

Poza tym można wyróżnić odlewanie w formach wirujących, kokilach, pod ciśnieniem, jak również odlewanie skorupowe i metodą traconego wosku, co zaliczane jest do najnowszych technik dających gwarancję najwyższej precyzji.

Rozprawiając o obrabianiu metali można również zwrócić uwagę na wyżarzanie – kliknij tutaj.

Zainteresował Cię objaśniany w tym miejscu problem? Jeżeli tak, to oprócz tego wejdź na ten link – więcej przeczytasz tu (https://drlaptop.pl/).

Polega na ogrzaniu metali do odpowiedniej temperatury, wygrzaniu w niej, a później schłodzenie do temperatury panującej w otoczeniu. Jest kilka rodzajów wyżarzania, z którymi warto jest się zaznajomić, jeśli mamy zamiar bliżej zająć się niniejszym zagadnieniem, na przykład wyżarzanie ujednorodniające, normalizujące i odprężające, które dobieramy w zależności od tego, jakie rezultaty chcemy osiągnąć.

Comments are closed.