Jak oraz czy w ogóle ma sens zmiana dostarczyciela gazu? Jak możemy to zrobić, jakie są wymogi?

Jak oraz czy w ogóle ma sens zmiana dostarczyciela gazu? Jak możemy to zrobić, jakie są wymogi?

Wiele ludzi nie jest zadowolonych z usług obecnego dostarczyciela gazu oraz myślą o zmianie. Zastanawiają się czy jest to możliwe, oraz w jaki sposób to można w ogóle zrobić? Na szczęście jest taka możliwość oraz każdy jest w stanie z tego skorzystać, trzeba więc sprawdzić, jak przeprowadzić tego typu zmianę. Na sam początek powinniśmy podpisać umowę z nowym, wypatrzonym przez nas, sprzedawcą, który działa na terenie dystrybutora. Następnie koniecznie trzeba rozwiązać obecną umowę ze sprzedawcą.

licznik gazu

Autor: Peretz Partensky
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli konsument posiadał do tej pory umowę kompleksową, natomiast z nowym sprzedawcą zawarł tylko na sprzedaż, to do tego należy również podpisać umowę o świadczenie usług dystrybucji paliwa gazowego z dystrybutorem, to znaczy firmą, która dostarcza gaz. Podstawowym warunkiem rozwiązania tego typu umowy w momencie zmiany sprzedawcy jest długość okresu w jakim powinno się wypowiedzieć umowę tamta strona. Po zawarciu kontraktu z nowym sprzedawcą trzeba koniecznie zgłosić do Polskiej Spółki Gazowniczej, jaka zajmuje się sieciami.

Wszelkie najważniejsze fakty ma nasza strona www (https://www.sol-drogowa.pl/pl/sol-drogowa/kontakt). Zobacz, czy byłaby dla Ciebie użyteczna, a poszukując różnych danych z pewnością trafisz ponadto na coś interesującego.

Do zrobienia każdej z powyższych czynności konsument właściwie jest w stanie upoważnić kogoś innego, na przykład nowego sprzedawcę.

Dystrybutor musi pozwolić nam na zmianę sprzedawcy, nie później aniżeli w okresie dwudziestu jeden dni od momentu złożenia zawiadomienia o zmianie sprzedawcy, przez odbiorcę lub też upoważnionego przez tą osobę sprzedawcę. Co istotne, zmiana sprzedawcy gazu nie może powodować zakłóceń jeśli chodzi o ciągłość dostaw paliw gazowych. Oznacza to po prostu, że nie powinno być tak, że gdy zrezygnujemy z umowy z jedną firmą, to przez przez jakiś czas nikt nam nie będzie dostarczał gazu. Cały zaś proces więc tyle trwa, ile wynosi okres wypowiedzenia u poprzedniego sprzedawcy. Najczęściej jest to około 30 dni.

Nowa firma zajmuje się najczęściej wszystkimi formalnościami, zaczynając od przekazania wypowiedzenia obecnej umowy, po przygotowanie zawiadomienia dotyczącego zmiany nazwy, aż po przekazanie go do dotychczasowego operatora. Zawierając kontrakt z nowym sprzedawcą albo wypowiadając obecną, dobrze jest zapoznać się z najważniejszymi pojęciami. Najważniejsze to wejście w życie nowej umowy oraz rozwiązanie wcześniejszej umowy. Zmiana sprzedawcy, to znaczy nowa umowa bez sprawdzania przez klienta warunków rozwiązania starej umowy, może się wiązać z nieprzewidzianymi skutkami prawnymi, jakie wynikają na przykład z dublowania się kontraktów. Dzieje się tak, kiedy dotychczasowa umowa jeszcze nie wygasła, zaś kolejna już weszła w życie.
Comments are closed.