Przyjęcie sakramentu pierwszej komunii świętej w dzisiejszych czasach jako uroczystość typowo komercyjna.

Przyjęcie sakramentu pierwszej komunii świętej w dzisiejszych czasach jako uroczystość typowo komercyjna.

Otrzymanie sakramentu pierwszej komunii świętej stało się uroczystością komercyjną. Koszty powiązane z owym zdarzeniem często przekraczają wyliczenia rodziców. Zakup alby, sukienki komunijnej i wszelakich dodatków niezbędnych dziecku do przystąpienia do pierwszej komunii i organizacja przyjęcia związana jest z wysokimi kosztami. Wydatki związane z pierwszą komunią świętą zaczynają się już parę miesięcy wcześniej. Każde dziecko, by móc przystąpić do tego sakramentu, obowiązkowo musi mieć różaniec, gromnicę oraz książeczkę do modlitwy.

komunia

Autor: Shauna Hawkins
Źródło: http://www.flickr.com
Owe rzeczy wiążą się z kosztami blisko 60 zł. Od paru lat w kościołach katolickich dzieci pierwszokomunijne mają sakrament w takich samych ubraniach, jakimi są alby. Wcześniej każda z dziewczyn mogła być ubrana w sukienkę komunijną, a chłopcy w garniturki, co łączyło się z tym, że podczas mszy była mała rewia mody. Alby i jednakowe sukienki komunijne są bardzo dobrym wyjściem, wszystkie dziatki wyglądają identycznie, nie ma bogactwa i niepotrzebnego strojenia się. Jednak w multum parafiach zastrzega się zamówienie alb i sukienek komunijnych w jednej konkretnej firmie, aby wszystkie były takie same.

Powiązane jest to z tym, że rodziciele nie mają sposobności szukania tańszej opcji zakupu. Przeciętnie taki włóczka wełna kosztuje od 100 do 150 zł. Poza tym należy dodać jeszcze obuwie, pelerynę i ubranko na przebranie (). U panienek przewaznie są to sukienki, a dla chłopaków popularne garnitury. I tutaj również trzeba wyjąć z portmonetki prawie 200 zł. Rajstopy, rękawiczki, torebka na różaniec i książeczkę, poza tym wianuszek na głowę, wydawałoby się, że są to drobnostki, lecz one też kosztują. Każdy rodziciel chce, aby tenże dzień zapisał się w pamięci jego pociechy.

Dlatego też urządzane są przyjęcia komunijne. By w maju móc zorganizować przyjęcie komunijne, konieczne jest dokonać rezerwacji już dużo wcześniej, ponieważ na miesiąc przed imprezą możemy już niczego nie zorganizować. Uroczystość komunijna to głównie obiad plus herbata i ciasto. Za 3-4 godziny rodzinnego świętowania musimy zapłacić minumum 80 zł za osobę. Wiele restauracji proponuje swoim klientom tańszą opcję np. z własnymi wypiekami. Zapraszając na święto komunijne 20 gości wydamy za nich blisko 1600 zł (ta strona na ubiory-komunijne.pl).
Comments are closed.