Stabilizacja gruntów – jej atuty oraz powszechne zastosowanie

Stabilizacja gruntów – jej atuty oraz powszechne zastosowanie

Stabilizacja gruntów to proces, który polega na pozyskaniu wyśmienitej mieszanki, która składa się z gruntu, kruszywa oraz odpowiedniego spoiwa hydraulicznego. Odpowiednie spoiwo pozwoli uzyskać konieczne parametry wytrzymałościowe. Mieszanka, otrzymana za pomocą tego procesu, nie podlega odkształceniom, do tego jest też wodoodporna oraz mrozoodporna. Ma więc wspaniałe parametry techniczne. W dzisiejszych czasach stabilizacja gruntu może być przeprowadzana przeróżnymi metodami np: mieszania na miejscu.

spoiwa stabilizacyjne

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com

Metoda ta polega na dozowaniu odpowiedniego spoiwa i przemieszaniu go z gruntem co zezwala na dostanie solidnej mieszanki. Następnie mieszanka ta pozostaje porządnie wałowana oraz wyprofilowana. W ostatnim etapie ustabilizowaną warstwę polewa się wodą co zezwala na jej odpowiednią pielęgnację.Stabilizacja i zagęszczanie gruntów posiada mnóstwo wartości. Między innymi charakteryzuje się wielką wydajnością i niedługim terminem realizacji. Do tego posiada walory ekologiczne, wysoką jakość oraz świetną trwałość. Zarazem daje ogromnie dobre wyniki ekonomiczne. Stabilizacja gruntu zezwala także na efektywne wzmacnianie podłoża. Ma ona też niezwykle duże i ogólnoświatowe użycie w obecnych czasach.Stosuje się ją do wzmacniania przeróżnego typu podłoży drogowych, dróg leśnych, rowerowych i tak dalej., zezwala także na wzmocnienie podtorzy kolejowych.

budowa drogi

Dzięki zagęszczaniu oraz stabilizacji gruntów przypuszczalne jest skuteczne budowanie wałów przeciwpowodziowych i nasypów. Metoda ta wykorzystywana jest również w ulepszaniu gruntów pod parkingi, płyty lotniskowe lub także posadzki hal. Proces stabilizacji oraz zagęszczania gruntów przeprowadzany jest dziś przez mnóstwo firm, jakie świadczą swoje usługi w tej sferze. Naturalnie firma musi być wykwalifikowana, mieć rozległe doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt, jaki pozwoli im na fachowe, kompetentne wykonanie stabilizacji gruntów. Więcej na http://www.spoiwex.pl/

Comments are closed.